fbpx

5 најдобри сурферски филмови

Home / Совети / 5 најдобри сурферски филмови
Сподели

Добро, “најдобри сурферски филмови” е субјективна изјава, но нема многу филмови за сурфање со приказна, а овие се кремот на сурферската култура.

  1. Big wednesday

Да го гледате со: вашиот татко

Кој е во него: Jan-Michael Vincent, William Katt, Gary Busey.

Приказна: Три млади калифорнски сурфери: Мет Џонсон, Џек Барлоу и Лерој Смит го живеат сурферскиот сон во 1960-тите. Го слават безгрижниот живот на бранови, со девојки и забави. Тие неволно растат додека светот се менува и животот станува посложен. Со доаѓањето на најголемиот, најчистиот, најтрансценден бран повторно ќе се обединат овие браќа.

  1. Point Break

Да го гледате со: вашите тинејџерски деца

Кој е во него: Patrick Swayze, Keanu Reeves, Gary Busey.

Приказна:  Локација во Лос Анџелес покрај плажа, банда разбојници на банка крадат пари за своите екстремни авантури. Ф.Б.И. испитува група сурфери и го испраќа агентот Џони Јута на тајна задача. Додека се обидува да се вклопи, научи да сурфа и да ги пронајде криминалците, Јута се сретнува со сурферот Боди и открива повеќе отколку што очекува.

  1. Blue Juice

Да го гледате со: другарите

Кој е во него: Sean Pertwee, Catherine Zeta-Jones and Ewan McGregor.

Приказна: JC се доближува до своите 30ти и живее со својата девојка Клои во мал приморски град во Англија. Тој е локална легенда за сурфање, а еден ден, тројца од негови пријатели се појавуваат. Сите се соочуваат со криза во средината на животот, еден е успешен музички продуцент, друг е дилер на дрога и еден е здодевен младоженец. JC има своја лична криза со Клои: Дали ќе остане со неа и има свој кафе бар или ќе сурфа низ целиот свет без неа?

  1. Blue Crush

Да го гледате со: девојката

Кој е во него: Kate Bosworth, Michelle Rodriguez and Matthew Davis.

Приказна: Ана Мари е посветен сурфер. Таа живее со тројца цимери, вклучувајќи ја и нејзината бунтовна помлада сестра. Пред зори секое утро Ен Мари работи на нејзините потези во вода. Хавајските бранови и сурфањето се се што и треба … додека не се заљуби во Мет.

  1. Surfs Up

Да го гледате со: вашите помали деца

Кој е во него: Shia LaBeouf, Zooey Deschanel and Jon Heder.

Приказна: Тинејџерскиот пингвин по име Коди Маверик не е ништо друго освен “сурфeрска будала” во неговиот роден град на Антарктикот. Тоа е се додека тој не добие покана за сурферски натпревар. Младиот Коди е решен да победи на престижниот натпревар во чест на “Биг З”, почината легенда за сурфање која ја има идолизирано уште од детството. Значи, Коди учи од Гик, поранешен сурфер. Предвидливо тие и двајцата учат нешто за себе и сурфаат.

Related Posts

Leave a Comment